ساخت فروشگاه اینترنتی

نوشتن توضیحات محصول پرفروش

در فروش اینترنتی بر خلاف فروش سنتی شما با مشتری رودررو نمی شوید؛ به همین دلیل نمی توانید به صورت حضوری تمامی اطلاعات لازم در مورد یک محصول را برای او شرح دهید. در این شرایط نوشتن توضیحات مناسب و کامل برای هر محصول می تواند بهترین راه حل باشد. اما یک توضیحات خوب و کامل چه ویژگی هایی دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با نحوه نوشتن توضیحات محصول عالی آشنا کنیم.

توضیح محصول به چه معناست؟

توضیحات محصول، اطلاعاتی است که به طور خاص، در مورد یک محصول به کاربر ارائه میدهید. این توضیحات میتواند شامل رنگ، جنس، نوع کاربرد و … باشد.

 • سوالاتی که هنگام تولید محتوا برای یک محصول، باید پاسخ دهید

 1. محصول برای استفاده چه افرادی طراحی شده است؟
 2. این محصول در چه مکان و زمانی استفاده میشود؟
 3. جزئیات مهم این محصول چیست؟
 4. برتری این محصول نسبت به محصولات مشابه چیست؟
 5. کاربر چگونه میتواند از این محصول استفاده کند؟

پاسخ به سوالات بالا در هنگام تولید محتوا برای هر محصول، سبب میشود که همه نکات مهم یک محصول را در نظر بگیرید و از همه مهمتر، با توجه به نیاز کاربر تولید محتوا کنید. در صورتی که محتوا تولید شده به نیاز کاربران پاسخ دهد، میتواند کاربر را به مشتری تبدیل کند.

17 نکته آموزشی برای نوشتن توضیحات محصول

در ادامه به آموزش نوشتن توضیحات محصول به طور اصولی می پردازیم.

 1. توضیحات هر محصول کوتاه اما مفید باشد

نوشتن متن های طولانی، نه تنها مخاطب را خسته میکند بلکه بازدهی را نیز کاهش میدهد. توضیحات محصول خود را کوتاه، ساده و مفید بنویسید. نکات فنی و ویژگی های ظاهری را تیتر وار بنویسید. موارد مهم تر را اول توضیح توضیح دهید تا کاربران بیشتری جذب مطلب شما شوند. سایر توضیحات محصول، از قبیل نحوه استفاده از محصول را در متن های کوتاه ولی جذاب و قابل فهم بنویسید.

 1. کاربران خود را بشناسید و هدف آنها را درک کنید

یکی از مهم ترین نکات در نوشتن بهترین توضیح برای محصول شناخت بازار هدف و پرسونای مخاطب است. همه  مراجعه کنندگان وب سایت شما از یک قشر و دسته نیستند. بنابراین در ابتدا باید بدانید، هر محصول عموما برای چه قشری از جامعه کاربرد بیشتری دارد؛ سپس به مطالعه در مورد آن قشر خاص بپردازید. برای مثال، نوع تفریحات، سن و سال، جنسیت و شغل آنها را در نظر بگیرید. در نهایت با توجه به اطلاعاتی که به دست آوردید، بهترین محتوا را برای محصول تولید کنید. در این زمینه مقاله شناخت نیاز مشتریان را از دست ندهید!

 1. نکات مهم و ارزشمند محصول را برجسته کنید

به دو تعریف زیر در مورد یک محصول کفش ورزشی دقت کنید:

” این کفش دارای رویه و کفی نرم می باشد و با تکنولوژی روز دنیا آماده شده است.

”  این کفش ورزشی با بهترین تکنولوژی روز دنیا، برای شما عزیزان طراحی شده است. با رویه و کفی نرم و سبک آن، می توانید بدون احساس خستگی از راه رفتن لذت ببرید و ورزش کنید! 

حتما شما هم با خواندن جمله دوم، حس بهتری دریافت کردید. هر دو جمله یک مفهوم را دارند، اما جمله دوم ویژگی های محصول را در قالبی جذاب، برجسته و ارزشمند کرده است.

 1. متن توضیح محصول، بدون غلط املایی و ایراد نگارشی باشد

قبل از انتشار متن توضیحات محصول را یک بار از نظر نگارشی بررسی کنید. غلط املایی و ایرادات نگارشی، سبب میشود که مخاطب در لحظه حس خوبی از آنچه برایش نوشته اید دریافت نکند.

 1. با کلمات جذاب، کاربران را هیجان زده کنید

از توضیحات و کلمات جالب استفاده کنید. برای مثال، اگر محصول شما یک نوع جواهر است، بنویسید: با این گوشواره های زیبا، خیره کننده شوید و بدرخشید. با چنین جملاتی کاربر از نظر احساسی هیجان زده شود و برای خرید مصمم میشود.

 1. محصول خود را به عنوان راه حلی برای مشکل کاربر معرفی کنید

باید بگونه ای توضیحات محصول را بنویسیم، که مشتری با خواندن آن، حس کند با خرید محصول شما یک مشکل اساسی از او حل خواهد شد. برای مثال، کسی که یک فلش مموری خریداری میکند، مشکل خاصی ندارد؛ اما با گفتن جمله “بهترین سرعت انتقال داده ها را  با این فلش تجربه کنید“، مخاطب گمان می کند مشکل همیشگی او در رابطه با کندی سرعت انتقال اطلاعات، حل خواهد شد.

 1. برای کاربران خود داستان بگویید!

به جای نوشتن توضیحات کلیشه ای و معمولی، برای کاربران داستان بگویید. برای مثال اگر محصول شما ، در و پنجره دو جداره است، به جای نوشتن توضیحات خشک و رسمی، و یا آلیاژ به کار رفته در آن ، با تعریف یک داستان، مخاطب را به خیال پردازی وادار کنید.

نوشتن توضیحات محصول پر فروش

” بعد از یک روز شلوغ و خسته کننده، برای یک خواب عالی به منزل میروید، اما با صدای بلند کارگران ساختمان رو به رویی از خواب بیدار می شوید و خستگی کل روز در تن شما می ماند. با پنجره های دوجداره، دیگر این اتفاق تلخ را تجربه نخواهید کرد و خانه، محلی سرشار از آرامش برایتان خواهد بود.

با نوشتن چنین توضیحی، کاربر مشکلاتش را در قالب داستان مطالعه می کند و با قدرت خیال پردازی خود، به کمک محصول شما مشکلش را حل شده می بیند.

 1. توضیحات خود را با تصاویر مرتبط تکمیل کنید

کاربران سایت در مرحله اول، جذب چیزهایی میشوند که به چشمشان جذاب و جالب باشند. بنابراین، تصاویر محصولات فروشگاه اینترنتی نیز همچون ویترین یک مغازه، در جذب مشتری بسیار موثر است. سعی کنید از تمام زوایا از محصول مورد نظر عکس های باکیفیت و شفاف بگذارید.

نوشتن توضیحات محصول

بیشتر بخوانید: طراحی صفحه محصول جذاب و کاربر پسند

 1. از ویدیوهای آموزشی کمک بگیرید

گاهی کاربران نمی دانند محصولی که ارائه کرده اید چه کاربردهای دیگری دارد. با ساخت ویدیو های کوتاه، سایر کاربرد های یک محصول را به صورت عملی نشان دهید. تولید محتوای ویدیویی در صفحه محصول بسیار در قدرت تصمیم گیری مخاطبان موثر است.

 1. توضیحات محصول را بهینه کنید

یکی از راه های بهینه سازی توضیحات، استفاده از کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل است. زمانی که از کاربران پیشنهادی گوگل در توضیحات محصولات خود استفاده میکنید کلمات به ذهن مخاطب آشنا تر است و کاربر ارتباط بهتری با متن شما برقرار میکند. البته توجه کنید که تعادل را رعایت کنید، نباید در یک متن کوتاه، تعداد زیادی از کلمات کلیدی را به کار ببرید، با این کار ممکن است توسط گوگل جریمه شوید.

 1. سوالات متداول مشتریان را در توضیحات مطرح کنید و پاسخ دهید

بیشتر کاربران، هنگام خرید محصول از شما دچار تردید می شوند و سوالات فراوانی در ذهن دارند، شما با پاسخ دادن تردیدها و سوالات ذهنی آنها خرید را برایشان ساده تر می کنید. اگر یک فروشگاه فیزیکی دارید همان سوالاتی که کاربران حضوری از شما میپرسند، دغدغه کاربران وب سایت فروشگاهی شما نیز هست.

مقاله نکات کاربردی برای حفظ مشتریان قدیمی، شما را برای حفظ مشتریان قدیمیتان علاوه بر جذب کاربران جدید، راهنمایی می کند. حتما این مقاله را مطالعه کنید!

 1. قابلیت نظر دادن برای هر محصول را ایجاد کنید

زمانی که پایین توضیحات هر محصول امکان نظردهی می گذارید، اعتماد مشتریان را بیش از پیش جلب می کنید. این امکان هم باعث پاسخ دادن به سوالات کاربران شما میشود و هم مکن است سوال کاربران بعدی وب سایت شما باشد که به راحتی در بخش نظرات جواب خود را خواهند گرفت و برای خرید مصمم خواهند شد.

نوشتن توضیحات محصول پر فروش

 1. در نوشتن توضیحات محصول زیاده روی نکنید

هنگام نوشتن توضیحات محصول زیاده روی نکنید. توضیحات محصول شما باید کوتاه و مفید باشد. نوشتن متن طولانی و زیاده روی در تعریف و تمجید محصول، نتیجه عکس به همراه دارد؛ چرا که مشتریان حاضر به خواندن متن های طولانی نمی شوند.

 1. با توجه به محصول و مشتری، توضیحات بنویسید

نحوه نوشتن توضیحات محصول هر سایت بر اساس محصولی که می فروشد و مشتریانی که دارد، متغیر است. بنابراین شما نیز سبک خود را داشته باشید و مطابق با آن توضیحات محصول خود را بنویسید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که توضیحات محصول خود را از سایت های دیگر کپی نکنید.

 1. به مشتری دستور ندهید

یکی دیگر از مواردی که هنگام نوشتن توضیحات برای محصول بسیار مهم است، عدم دستور دادن به مشتری می باشد. همواره این موضوع را به یاد داشته باشید که هدف از نوشتن توضیحات محصول، متقاعد نمودن مشتریان برای خرید محصولاتمان است. در صورتی که مشتری احساس کند به او دستور می دهید، از خرید صرف نظر می کند.

 1. اطلاعات خود را راجع به محصولات افزایش دهید

همانطور که گفتیم هدف از نوشتن توضیحات محصول، متقاعد کردن مشتریان برای خرید است. در صورتی که اطلاعات کافی راجع به محصول نداشته باشید، مشتری نیز به شما اعتماد نخواهد کرد. بنابراین پیش از نوشتن توضیحات محصول، ابتدا راجع به آن تحقیق کافی انجام دهید. این گونه می توانید سوالات مشتریان را نیز پاسخ دهید.

 

 1. همواره دانش مشتری را در نظر داشته باشید

یکی از موارد دیگری که هنگام نوشتن توضیحات محصول باید به آن توجه داشته باشید، میزان دانش مشتری است. توضیحات محصول را به گونه ای بنویسید که هر مشتری با هر میزان دانشی بتواند متوجه مزایای محصول شما شود. البته از نوشتن موارد ابتدایی که باعث زیر سوال بردن دانش مشتری می شود، خودداری کنید.

 1. کلمات کلیدی را بکار ببرید

اگر محصولات فروشگاه اینترنتی در موتورهای جستجو نمایش داده شود، احتمال فروش آن ها بالا می رود. بنابراین سعی کنید در معرفی محصول از کلمات کلیدی استفاده کنید. دقت کنید کاربران برای خرید محصول چه کلماتی را جستجو می کنند؟ این کلمات را حتما در معرفی محصول خود بیاورید. پیشنهاد می کنیم کلمات کلیدی را در چهار موقعیت زیر اضافه کنید:

 • عنوان محصول
 • متا دیسکریپشن
 • توضیحات محصول
 • تگ ALT تصاویر
 1. استفاده از بالت و عدد گذاری

یکی دیگر از مواردی که در نوشتن توضیحات محصول باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از بالت و عدد گذاری در محتوا است. شما می توانید مزایا، ویژگی ها و کاربردهای محصولات خود را با استفاده از بالت یا عدد گذاری به صورت خوانا تر در اختیار مخاطبان قرار دهید.

نوشتن توضیحات محصول چه اهمیتی دارد؟

سوالی که ممکن است مطرح شود، این است که آیا کاربران برای خواندن توضیحات محصول وقت می گذارند؟

پاسخ این سوال بستگی به نوع محصول و مشتری ها دارد. طی مطالعه ای که موسسه ان ان گروپ انجام داده است، نزدیک به 20 درصد از خرید های ناقص و رها شده، به دلیل مبهم بودن توضیحات محصول است. به طور کلی کوتاه بودن محتوای یک صفحه نشان دهنده کم ارزش بودن آن صفحه است. زمانی که شما از نوشتن توضیحات محصول به صورت اصولی و درست غافل شوید، موتورهای جستجو ارزش کمتری را برای صفحات سایت شما قائل می شوند.

در واقع شما با نوشتن توضیحات محصول برای آن صفحه تولید محتوا کرده اید. با این کار نه تنها به سوالات مشتریان پاسخ داده اید، بلکه آنها را برای خرید نیز ترغیب کرده اید.

اما تعداد کلمات برای توضیحات محصول باید چقدر باشد؟

تعداد کلمات توضیحات هر محصول باید به اندازه ای باشد که ویژگی های محصول به صورت کامل ذکر شده و سوالات کاربران پاسخ داده شود. اما به طور کلی توضیحات محصول نباید کمتر از 150 کلمه باشد. در این رابطه پیشنهاد می کنیم مطلب ” محتوای محصول باید چند کلمه باشد؟ ” را مطالعه کنید.

در پایان

توضیحات یک محصول، مانند ویترین یک فروشگاه عمل میکند. رعایت نکردن نکات بالا، سبب می شود مشتری جذب نکنید و پس از مدتی فروشگاه شما شکست بخورد. اکنون به طور کلی آموزش نوشتن توضیحات محصول را دریافت کردید، می توانید محصولات خود را به مشتریان معرفی کنید.

نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *