سئو و بهینه سازی سایت

سئو سایت که واژه فارسی عبارت Search Engine Optimization است و به صورت مخفف به آن SEO می گویند، به معنی انجام تمام فرآیندهایی است که باعث می شود سایت شما نتایج بهتری را در گوگل و سایر موتورهای جستجو کسب کند. عواملی که در بهبود وضعیت سایت شما تاثیر می گذارند را به دو دسته می توان تقسیم کرد: عوامل داخلی و عوامل خارجی. بهینه سازی سایت بیشتر بر روی عوامل داخلی تکیه دارد و با بهبود ساختار وب سایت و همچنین قالب آن سعی می کند وضعیت سایت شما در گوگل را بهبود ببخشد. به این نکته توجه داشته باشید که عوامل مهم سئو عبارتند از: نحوه طراحی سایت (شامل کد نویسی، سرعت لود شدن، ساختار صفحات، نحوه طراحی قالب، نحوه قرار گرفتن محتوا در صفحه و…) و محتوای سایت. بنابراین هیچ متخصص سئوی سایتی نمی تواند به تنهایی باعث بهبود وضعیت سایت شما شود و شما علاوه بر اینکه باید یک سایت مناسب و بهینه سازی شده برای گوگل داشته باشید نیاز دارید که محتوای مناسب نیز در سایت خود تولید کنید (مطابق با استانداردهای گوگل). به طور خلاصه SEO یعنی از بین بردن مشکلات کدنویسی و قالب سایت شما و تعریف پارامترهای مناسب در آن برای بهبود وضعیت رتبه سایت شما در گوگل و بدست آوردن کلمات کلیدی مناسب در زمینه کاری شما (کلمات کلیدی که مخاطب شما آنها را جستجو می کند)، تولید محتوای مناسب و بهبود تجربه کاربری بر روی سایت شما که نهایتا منجر به امتیاز بیشتر صفحات سایت در گوگل می شود. بنابراین سئو سایت، فرآیندی است که به تمام اتفاقات روی سایت مرتبط است و باعث می شود سایت شما نتیجه بهتری در گوگل کسب کند، این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی افزایش بازدید و درآمد سایت شما خواهد داشت.

در چند سال گذشته تغییرات زیادی در دنیای سئو رخ داده است. با اینحال هنوز هم برخی از اصول بنیادی خاص آن بدون تغییر باقی مانده است. به عنوان مثال هدف قرار دادنِ کلمات کلیدی، به منظور بهبود رتبه بندی طبیعی، تاثیر خود را از دست داده است اما استفاده از کلمات کلیدی هنوز هم امری بسیار ضروری است.

بازاریابان B2B و B2C، به دنبال دریافت ترافیک از طریق نتایج حاصل از موتورهای جستجوگر هستند زیرا این نوع ترافیک 8.5 برابر شانس بیشتری نسبت به لینک‌های خارجی برای تبدیل شدن به مشتری دارند. اگر تنها بر روی این تکنیک‌ها تمرکز داشته باشید، می توانید ترافیک طبیعی بسیاری به سمت سایت خود جذب کنید و رتبه‌بندی سایت را بدون جریمه شدن، بهبود ببخشید.

مزیت های سئو وبهینه سازی سایت

جالب است بدانید که بیش از 2 میلیارد نفر در فضای اینترنت آنلاین هستند و 93 درصد از فعالیت‌های آن‌ها از موتورهای جستجو آغاز می‌شود. 40 هزار جستجو در ثانیه و 3.5 میلیارد جستجو در روز انجام می‌گردد.

همین آمار عجیب و غریب و سرسام‌آور به شما می‌گوید که میلیون‌ها فرصت برای کسب و کار شما در فضای اینترنت وجود دارد. هر روز مشتریان و کاربران شما در موتورهای جستجو حضور دارند و این فرصتی است که می‌بایست آن را غنیمت بشمرید و از آن نهایت استفاده را ببرید. به یاد داشته باشید که حدود 28.5% از کاربران بر روی لینک اول، 15% بر روی لینک دوم و 11% بر روی لینک سوم کلیک می‌کنند و احتمال کلیک بر روی وبسایت‌هایی که در رتبه‌های سوم به بعد قرار دارند، به شدت کاهش می‌یابد. سئو می‌تواند به شما کمک کند تا در رتبه‌های اول گوگل قرار بگیرید تا احتمال کلیک کاربران بر روی وبسایت شما افزایش یابد.

سئو بر مبنای اهداف دقیق پایه‌گذاری شده است

سئو براساس کلمه کلیدی کار می‌کند و نتایج بر مبنای کلمات کلیدیِ مورد جستجو ظاهر می‌شوند. یکی از مزایای سئو در این است که افراد را دقیقا با همان هدفی که جستجو می‌کنند، به سمت شما هدایت می‌کند. به این ترتیب کاربرانی سمت شما می‌آیند که دقیقا با کسب‌وکار شما همسو می‌باشند و این موفقیت بزرگی است.