برندسازی شخصی و توسعه فردی

برندسازی شخصی (Personal Branding)، فرایندی است که توسط آن، افراد و تخصص‌شان مثل برندهای تجاری علامت‌گذاری می‌شوند.[۱] در حالی که تکنیک‌های قدیمی مدیریت خودیاری، دربارهٔ خودبهبودی و افزایش مهارتهای شخصی صحبت می‌کرد، مفهوم برندسازی شخصی، می‌گوید موفقیت از خود محصول بدست می‌آید.[۱] به این معنا که ذات و ماهیت یک محصول، مشخص می‌کند که آن محصول موفق خواهد بود یا نه.

برند سازی شخصی در اصل یک نوع  شیوه بازاریابی افراد و مشاغل آنها به عنوان برند تجاری است. برای رسیدن به این هدف نیاز به توسعه، حفظ شهرت یک فرد، گروه یا سازمان است. در اصل برندسازی شخصی نوعی بازاریابی خود شماست و برای آن باید خود را به یک محصول تصور کنید و برای نام خود تبلیغ کنید و آن را توسعه دهید.

برند شخصی ترکیبی منحصر به فرد از مهارت ها، تجربه و شخصیت شما است که می خواهید افراد دنبال کننده شما آن را ببینند و از سوی دیگر روایتگر داستان شما و احساسی است که مردم از شما کسب می کنند.

به زبان ساده‌تر، برندسازی شخصی یا پرسنال برندینگ، ویژگی منحصر به فردی است که در ذهن مخاطب ایجاد کرده اید و دیگران شما را با آن به یاد می‌آورند. برند شخصی شما میراثی است که از خودتان به جا می‌گذارید. به علاوه، این فرایند به صورت ایجاد یک دارایی که به فرد خاصی تعلق دارد نیز تعریف می‌شود؛ که پیکر، پوشش، ظاهر فیزیکی و زمینه‌های دانش را در بر می‌گیرد. اما برندسازی شخصی، فقط به این موارد محدود نمی‌شود و منجر به یک احساس منحصربه‌فرد تشخیص، به یاد ماندنی و ایده‌آل در صاحب برند می‌شود. این اصطلاح اولین بار در یک مقاله در سال ۱۹۹۷ توسط تام پترز استفاده و مطرح شد.

ساخت وب‌سایت از قدرتمندترین عوامل موفقیت در برندسازی شخصی شماست. در حقیقت شاه‌کلید برند سازی شخصی محسوب می‌شود. در وب‌سایت شخصی، شما قادر هستید رزومه خودتان و خدماتی که ارائه می‌دهید به افراد زیادی بشناسانید. حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در مرتبه دوم بعد از ساخت وب‌سایت مهم باشد. چراکه شما به‌وسیله شبکه‌های اجتماعی می‌توانید افراد مختلفی را به سایت دعوت کنید و یا آن‌ها را به نحوی با لینک‌های مرتبط به سایت، وادار به حضور در سایت کنید. جهت انجام این کار، می‌توانید موضوعات و مطالب جذابی انتخاب نموده و لینک‌های مختصر خود را در پایان مطالب شبکه‌های اجتماعی‌تان بگذارید. در این صورت اعضای کانال‌های شما به سایت مراجعه می‌کنند و ترافیک سایت شما بالا می‌رود و می‌توانید به صفحات اول مرورگرهای مختلف راه پیدا کنید.

پرسونا برندینگ را با شخصیت خود شروع کنید. این یکتاترین و منحصر به فردترین چیز در مورد شماست که شما را از رقبا جدا می‌کند. شخصیت شما چگونه می‌تواند به شما کمک کند تا دانش خود را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید؟ مثلا شما ممکن است فوق العاده اجتماعی و برون گرا باشید. شما می‌توانید از آن ویژگی شخصیتی برای نشان دادن مهارت‌های خود و جذب افراد به برند شخصی خود استفاده کنید.

در تجارت علم و دانش، افراد جذب آن دسته از استادان و صاحبان کسب و کار می‌شوند که می‌توانند ایده‌ها و دانش خود را در مقیاس وسیع به طور موثر به دیگران آموزش دهند. به همین دلیل است که شخصیت شما برای برند شخصی شما بسیار مهم است. ویژگی‌های شخصیتی مانند دقت، دلسوزی، شجاعت، بی باکی، سرسختی، برون گرایی، درونگرایی و از خودگذشتگی همگی می‌توانند افراد زیادی را به برند شخصی شما جذب کنند. لیستی از تمام ویژگی‌های شخصیتی خودتان که افرادی که دوست دارید در گذشته درباره آنها اظهار نظر کرده‌اند، تهیه کنید. چه چیزی بیشتر به چشم می‌آید؟ و چگونه می توانید آن ویژگی شخصیتی را تقویت کنید تا برند شخصی خود را قویتر کنید؟

خود را به عنوان یک برند باور داشته باشید

برندسازی شخصی برای افراد، با هدف رسیدن به موفقیت بیشتر انجام می‌شود؛ این موفقیت بیشتر، برای بعضی کسب درآمد بیشتر، برای برخی کسب شهرت و برای برخی دیگر کسب احترام است. موفقیت در برندسازی شخصی به این معناست که باید همان کسی بشوید که شایستگی‌اش رادارید. لازم است هر فرد ایده خودش را داشته باشد یا دقیق‌تر بگوییم هر فرد برای خودش یک پیشنهاد استثنایی فروش پیدا کند مثل همان چیزی که در برند سازی برای محصول وجود دارد این پیشنهاد می‌تواند یک دیدگاه و یا یک سبک خاص شخصی باشد. به هر حال باید عاملی را در وجودمان پیدا کنیم که ما را در بازار، متمایز و جذاب می‌سازد.