سئو محتوا

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
سئو محتوا

گوگل اعلام کرده که محتوای با کیفیت یکی از سه عامل مهم در رتبه بندی سایت است، اما چه چیزی باعث می‌شود که محتوا از دیدگاه سئو، خوب باشد؟ در این مقاله نکاتی که منجر به تولید یک محتوای سئو شده می شود را بیان کرده ایم.

محتوا به سئو نیاز دارد تا در میان پست‌هایی که هر روزه در اینترنت منتشر می‌شود برجسته شود و گوگل نیز به این نکته اشاره کرده است که یکی از سه عامل مهم رتبه بندی سایت در میان موتورهای جستجو، “محتوا” است.

منظور گوگل محتوایی است که در صفحهٔ نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شوند و از Google Analytics و صفحات گستردهٔ عظیمی استفاده می‌کند که ظاهراً از کیفیت خوبی برخوردارند تا به شما نمایش داده شود.

راهنمای جامع تولید محتوای سئو شده برای موتورهای جستجو:

مرحله ۱: استراتژی محتوای خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.

بسیاری از بازاریابان به عنوان یک ابزار تبلیغاتی در پایان تولید محتوای خود آن را بهینه سازی می‌کنند. زیرا آنها در تلاشند که نشان دهند که محتوای جدیدی که تولید کرده‌اند نظیر ندارد و برای اینکه محتوای سئو شده تولید کنند از چند کلمهٔ کلیدی و لینک استفاده می‌کنند.

اما یک استراتژی محتوا باید از کلمات کلیدی هدفمند و مورد علاقهٔ کاربراستفاده کند. هنگامی که می دانید کاربرانتان به دنبال چه نوع محتوایی است و چه چیزی را در اینترنت جستجو می‌کند، می‌توانید یک استراتژی بازاریابی طراحی کنید که به سؤالات خاص کاربرانتان پاسخ دهد و باعث جذب هر چه بیشتر مخاطبان شود.

نکات مهم در یک محتوای مخاطب محور:

 • محتوایی است که نیاز مخاطب را درک کرده است و از کلمات کلیدی هدفمند و مورد علاقهٔ کاربر استفاده کند.
 • محتوایی است که به خواننده کمک کند و به یک نیاز خاص کاربر پاسخ دهد. محتواهای طولانی (محتوایی که بیش از ۱۰۰۰ کلمه دارد) تمایل دارند که در نتایج جستجو رتبهٔ بهتری داشته باشند. پس به کار خود ادامه دهید و تمرکز را بر روی محتوای خود بگذارید.
 • محتوایی است کاربر را تشویق می‌کند که ادامهٔ محتوا را بخواند. زمانی که با خوانندهٔ خود و نحوهٔ خرید او آشنا باشید محتوایتان می‌تواند چیزی از بیش از نیاز مخاطبتان را برآورده کند.

مرحلهٔ ۲: محتوای خوب طراحی کنید

زمانی که سئو محتوا خوبی داشته باشید، تجربه کاربری‌تان نیز خوب است. زمانی که کاربران با محتوایتان تعامل برقرار می‌کنند، زمان بیشتری روی محتوایتان می‌گذارند، با محتوا ارتباط برقرار می‌کنند و آن را به اشتراک می‌گذارند. سعی کنید از ساختار کلی تا جزئیات محتوای خود را خوب طراحی کنید.

نکات مهم در طراحی یک محتوای سئو شده :

 • محتوایی است که برای مخاطبان نوشته شده نه برای رقبا.
 • محتوایی است که قابل به اشتراک گذاری باشد. یک گام به عقب بردارید و از خودتان بپرسید که اگر بتوانید محتوای خود را به اشتراک بگذارید از چه طریقی می‌توانید آن را به اشتراک می‌گذارید؟
 • محتوایی است که به سرعت بتوان آن را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار داد. از پاراگراف‌ها، ضمیمه‌های کوتاه، متن‌های دارای خط درشت، از نقاط تاکید مناسب، لیست‌های شماره دار و نقل قول استفاده کنید و محتوایی باشد که از نظر چشمی براحتی قابل خواندن باشد و براحتی قابل هضم باشد.
 • محتوایی است که دارای عناوین و نام های پرصلابت است. در محتوای خود از عناوین فریبنده و عملی استفاده کنید که در آن از کلمات کلیدی بصورت طبیعی و استراتژیک استفاده شده باشد.
 • محتوایی است که از نظر نتایج جستجو ایده آل است، ایرادهایی که دارد ایرادهای معمولی است یا فریم‌های زمانی آن در هدرهای پایینی قرار داشته باشند. سعی کنید در محتوای خود پیش بینی امید، ترس و نگرانی‌های مخاطب خود را بکنید.
 • محتوایی است که بهتر از نتایج موجود در صفحات‌های نتایج موتورهای جستجو است. عملکرد رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید. صفحاتی که در حال حاضر رتبهٔ آنها برای کلمات کلیدی مورد نظر خوب است را مورد بررسی قرار دهید و از خودتان بپرسید که آیا محتوایتان بهتر از محتوای این صفحات است یا خیر.

طراحی یک محتوای سئو شده

مرحله ۳: محتوای مناسبی تولید کنید

نکات مهم در سئو محتوا:

 • محتوایی است که عاری از خطاهای املایی و دستوری است، اصلاح شده است و پس از نوشتن متن توسط نویسنده توسط شخص دیگری ویرایش و اصلاح می‌شود.
 • محتوایی است که به منابع خوب و معتبر لینک داده است. به عنوان مثال ویکی پدیا یک منبع خوب از نظر گوگل است و مهم نیست که معلم مطالعات اجتماعی دبیرستانتان در مورد ویکی پدیا چه گفته است.
 • محتوایی است که مطابقت آن با واقعیت بررسی شده است. مطابقت با واقعیت یعنی اگر فردی آماری در اختیارتان قرار داد تا زمانی که منبع او را پیدا نکرده‌اید گفتهٔ او را نپذیرید.

مرحله ۴: کاربرد کلمات کلیدی مورد استفادهٔ خود را مورد بررسی قرار دهید

از کلمات کلیدی هدفمند و مورد علاقهٔ کاربر استفاده کنید. توجه داشته باشید که ما در اینجا نمی‌خواهیم نحوهٔ استفادهٔ شما از کلمات کلیدی در یک قطعه محتوا را مورد بررسی قرار دهیم بلکه می‌خواهیم در مورد خود کلمات کلیدی که در محتوای مورد نظر استفاده می‌شود، صحبت کنیم.

این درست است که انتخاب کلمات کلیدی بسیار بسیار دشوار است. اینکار در ابتدا، کار جذابی بود اما در حال حاضر به لطف گوگل نیازی به انتخاب کلمات کلیدی نیست. این نیز درست است که گوگل در مورد کلمات کلیدی بسیار آگاه است که البته این بدین معنا نیست که کلمات کلیدی، کلماتی “بی روح” هستند این تنها بدین معناست که برای بهتر شدن متن، متن باید برای موتورهای جستجو بهینه سازی شود.

محتوای سئو شده عاری از کلمات کلیدی زیاد

 • محتوایی است که پر از کلمات کلیدی نباشد. در هنگام استفاده از کلمات کلیدی نیازی به استفاده از ریاضی نیست. یک راه خوب برای شمرده تعداد کلمات کلیدی این است که از ویژگی ” Find” در سند خود استفاده کنید و کلمهٔ کلیدی مورد نظر خود را جستجو کنید. اگر بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده کرده‌اید شروع به اصلاح متن خود کنید و سعی کنید به جای خود کلمهٔ کلیدی از مترادف‌های آن استفاده کنید.
 • محتوایی است که در بخش‌هایی از موضوع از کلمات کلیدی مرتبط و اصلی استفاده کرده است. گوگل خیلی خوب می‌توانید مفاهیم مرتبط را درک کند. پس نگران نباشید که اگر از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید گوگل نتواند این مرتبط بودن را تشخیص دهد.
 • محتوایی است که بصورت طبیعی از کلمات کلیدی و انواع آن در محتوا استفاده کرده است. نیاز به فکر کردن بیش از حد در این مورد نیست برای اینکه از کلمات کلیدی استفاده کنید می‌توانید از مترادف‌ها، مخفف‌ها و جمع کلمات کلیدی مورد نظر خود مثل یک انسان عادی استفاده کنید.
 • محتوایی است که در یک متن تصویردار به صورت طبیعی از کلمات کلیدی استفاده می‌کند. نام، عنوان و توضیحات تصاویر مکان‌های استراتژیک برای زبان‌های توصیفی هستند. خود را به استفاده از کلمات کلیدی مجبور نکنید و سعی کنید از آنها تا حدی که خوش آیند باشد استفاده کنید.
 • محتوایی است که بصورت طبیعی در عناوین آن از کلمات کلیدی استفاده شده است. اگر برای بار اول است که برای مردم می‌نویسید از کلمات کلیدی هدفمند در عناوین خود استفاده کنید.
 • محتوایی است که بصورت طبیعی از کلمات کلیدی در URL آن استفاده شده است. اگر از عنوان محتوای خود در URL استفاده کنید اینکار خیلی دشوار نخواهد بود.
 • محتوایی است که بصورت طبیعی از کلمات کلیدی و انواع آن در ۱۰۰ کلمهٔ اول استفاده کنید. اینکار را ناشیانه انجام ندهید اما سعی کنید تا حد ممکن از کلمات کلیدی استفاده کنید و از تمام کلمات کلیدی مورد نظر خود هر چه سریع‌تر در ۱۰۰ کلمهٔ اول استفاده کنید.

برخی از مسائل مربوط به تکنیک‌های سئو محتوا

سئوی تکنیکال، مبحثی است که با سایر آنچه که در مورد آن صحبت کردیم متفاوت است. اکثر فاکتورهای سئوی تکنیکال مربوط به کل سایت است که باید مورد بررسی قرار گیرد و یکی از نکات مهم آن این است که قبل از اینکه شروع به بهینه سازی محتوا کنید باید محتوای خود را خالص کنید.

با این حال چند نکتهٔ فنی در مورد محتوا وجود دارد که نمی‌توانم آنها را نادیده بگیرم و از گفتن آنها صرف نظر کنم:

 • محتوا باید به سرعت بارگذاری شود. محتوا باید در عرض سه ثانیه یا کمتر بارگذاری شود. مطمئن شوید که تصاویر و سایر فایل‌های رسانه‌ای‌تان عملکرد محتوا را کند نمی‌کنند.
 • محتوا باید به خوبی در موبایل اجرا شود. اگر سایتتان از طراحی واکنشی استفاده می‌کند این مسئله نیاز به رسیدگی ندارد اما باید مطمئن شوید که فرم‌ها و CTA ها به خوبی در محتوایتان قرار گرفته‌اند و تصاویر دقیقاً در وسط صفحه قرار گرفته‌اند و …
 • صفحهٔ سایتی که از زبان XML استفاده کرده است باید نقشهٔ سایت داشته باشد. زیرا اینکار به گوگل در پیدا کردن و درک محتوا کمک می‌کند!
 • لینک‌های داخلی باید به محتوایتان اشاره داشته باشند. مطمئن شوید که این کلمات کلیدی مرتبط هستند و سعی کنید از لینک‌هایی استفاده کنید که در آن کلمات کلیدی تا جایی ممکن و بصورت مناسب استفاده شده باشد.
 • URL ها باید کوتاه باشند. صفحاتی که رتبهٔ بالایی دارند URL کوتاهی دارند. یک URL بطور میانگین باید ۵۹ کاراکتر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.