کمپین بازاریابی و تبلیغات آنلاین

کمپین بازاریابی مجموعه ای از اقدامات برنامه ریزی شده است که پس از تحقیقات بازاریابی، تحقیقات بازار و شناخت بازار در دستور کار کسب و کار ها قرار می گیرد.

این اقدامات در مجموع به دنبال معرفی و ارزش گذاری محصول به مخاطبان بازار هدف از طریق رسانه های در دسترس می باشد.

وقتی که محصول با شیوه ای درست به بازار هدف معرفی گردد علاوه بر فروش در اطلاع رسانی هویت برند و برندسازی نیز موثر واقع خواهد شد.

وقتی که در برنامه ریزی کمپین های بازاریابی از واژه “رسانه” استفاده می شود ممکن است اینطور برداشت شود که کمپین بازاریابی همان کمپین تبلیغاتی است. درست است که بازاریابی و تبلیغات همسو یکدیگر هستند ولی در هر حال این دو با یکدیگر متفاوت اند.

 کمپین تبلیغاتی مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی چندجانبه است که قبل از هر چیز پیام هدف کمپین مشخص شده، مخاطب تعیین شده و با برنامه‌ریزی دقیق، بکوشد پیام مناسب در دوره زمانی مناسب با بودجه مناسب برای مخاطب مناسب ارسال شده و تعداد بیشتری از مخاطبان را برای نزدیک تر کردن ارتباط با مالک کمپین، ترغیب نماید. کمپین تبلیغاتی بدون تعریف معیار عددی مشخص برای سنجش کارایی، بی معنی است.

اهداف کمپین‌های تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی یعنی استفاده از استراتژی تبلیغات و انتخاب یک رسانه درست برای انتقال پیام برند، سپس ساخت یک فرآیند تبلیغی برای معرفی محصول و ترغیب مخاطبان برای خرید محصول.

کمپین تبلیغاتی بنا به شرایط شرکت اعم از منابع مادی، مزیت های رقابتی محصول و خوشنامی برند، طوری رنگ آمیزی شده و در دسترس مخاطبان قرار می گیرد که لذت استفاده از محصول را بزرگ نشان دهد به گونه ای که با نمایش چند باره آن مخاطب ناخودآگاه تصمیم می گیرد

برای یک بار هم که شده محصول را امتحان کند.

در طرف دیگر کمپین تبلیغاتی زیر مجموعه از کمپین بازاریابی است از مطالب بالا متوجه شدیم کمپین تبلیغاتی صورت نمی گیرد مگر آنکه بازار هدف شناخته شده، اطلاعات کامل راجع به محصولات بدست آمده، مزیت های رقابتی آشکار شده و برنامه هایی برای معرفی برند صورت گرفته باشد.

در کمپین تبلیغاتی از رسانه برای افزایش فروش و معرفی یک محصول استفاده می شود اما در کمپین بازاریابی مجموعه از استراتژی های بازاریابی صورت می گیرد تا مخاطب علاوه بر اینکه از برند و محصولات شرکت آگاه شود به استفاده از سبد محصولات شرکت نیز ترغیب شود.

در کمپین بازاریابی قرار نیست با رنگ و لعاب دادن تیزر تبلیغاتی ساخت چرا که در اصل در کمپین بازاریابی تصمیم می گیریم که کمپین تبلیغاتی چه طور و با چه هزینه ای انجام دهیم .

برای رسیدن به اهداف کمپین بازاریابی می توان از استراتژی های مختلفی همانند بازاریابی رو در رو،هدایای تبلیغاتی ،برنامه های تفریحی و تشویقی،شرکت در مناسب های ویژه و نمایشگاه و … استفاده کرد.

 

کدام یک در اولیت است؟ کمپین تبلیغاتی یا کمپین بازاریابی؟

کمپین تبلیغاتی بدون بازاریابی معنا ندارد. کمپین تبلیغاتی نمی تواند نتیجه بخش باشد مگر آنکه برنامه بازاریابی درست چیده شده باشد. بیشترین هزینه در کمپین های بازاریابی مربوط به کمپین های تبلیغاتی است. پس وقتی قرار است هزینه ای زیاد روی دست مالک کسب و کار بماند، قبل از انجام این هزینه حتما باید اقدامات لازم برنامه ریزی شده و جوانب کار تبلیغاتی سنجیده شود. مرز بین بخش های مختلف بازاریابی آن قدر نزدیک به هم هستند که قابلیت تفکیک ندارند. این حد و مرز ها همیشه توسط بازاریابان خلاق برای کسب نتایج بهتر کنار زده می شود تا روشی موثر تر و کم هزینه تر برای رسیدن به اهداف شرکت بدست آورند. تبلیغات یک یا چند محصول و در کل بخش مشخصی از شرکت شما را به نمایش می گذارد در عوض بازاریابی چهره اصلی شرکت و آنچه که موجب رضایت مشتری می شود را به مخاطب نشان می دهد. این دو هیچ گاه قرار نیست مستقل از هم عمل کنند. وجود تبلیغات ضعیف که نتیجه بخش نیست قبل از آنکه نشانه ضعف آژانس تبلیغاتی باشد نشان از عدم شناخت مدیر شرکت از فرآیند بازاریابی دارد.