ساخت تبلیغات موثر

ویلیام برنباخ، یکی از ابرقدرت‌های عرصه تبلیغات در آمریکا بود که بین سال‌های 1960 تا 1970 تبدیل به یکی از مشاهیر این عرصه شد. او درباره تبلیغات همواره معتقد بود: «تبلیغات براساس نوعی ترغیب و تشویق کردن است و تشویق نمی‌تواند علم باشد بلکه یک هنر است.»

شاید این نظریه هنوز هم درست باشد، اما امروزه هر چه بیشتر پیش می‌رویم، این نظریه که تبلیغات بیش از آنکه هنر باشد، یک علم است، بیشتر قوت می‌گیرد. امروزه وقتی می‌خواهیم به آینده تبلیغات بنگریم ناخودآگاه نگاه‌مان به سوی کسانی می‌رود که با تحولات برجسته و چشمگیر در این هنر صنعت، برای خود موفقیت‌های بزرگی را نیز رقم زد‌ه‌اند. به‌عنوان بزرگ‌ترین تحولی که در این عرصه نسبت به گذشته اتفاق افتاده می‌توان به انفجار اطلاعات در دنیای معاصر اشاره کرد که طراحان تبلیغاتی را قادر می‌سازد به راحتی با مشتریان در ارتباط باشند و خود را در این زمینه به روز نگاه دارند.

چند تبلیغ معروف را به یاد دارید که شما را به خرید مجاب کرده باشند؟ به‌اندازهٔ انگشت‌های دست؟

این همان مشکلی است که گریبان اغلب کسب‌وکارها را گرفته است:

تبلیغاتی که هیچ آورده‌ای برای کسب‌وکار ندارند!

دلیل آن هم تا حدودی مشخص است. اغلب کسب‌وکارها برای رسیدن به هدف خود در مسیر اشتباه گام برمی‌دارند.

رسانه های تبلیغات موثر

امروزه شرکت‌ها و کمپانی‌های مختلف که در شاخه‌های متفاوتی از بازار کسب‌و‌کار فعالیت می‌کنند در تلاش هستند هرطور شده دیگری را کنار بزنند و بتوانند نام خود را سر زبان‌ها جاری کنند. اگر تا به حال به اندازه کافی روی این موضوع دقت نکرده بودید به شما پیشنهاد می‌کنم سری به دنیای تبلیغات بزنید و ببینید آنها به چه سطحی از خلاقیت دست یافته‌اند و چگونه تلاش می‌کنند بتوانند حتی یک پله از رقیبان خود بالاتر بایستند. تبلیغات همچون یک نبرد دائمی بین کمپانی‌هاست که هر کس تبلیغات خلاقانه‌تری داشته باشد در نتیجه بیشتر نظر مشتریان را به خود جلب کرده و در نهایت مورد حمایت آنها قرار می‌گیرد و می‌تواند به فروش بالاتر و بهتری هم دست پیدا کند.

اگر بخواهیم تبلیغات را یک هنر بدانیم باید هم بدانیم که هنر تبلیغات و زنده نگاه داشتن یک برند تجاری بسیار پیچیده‌تر از تفکر یک شخص معمولی است. طراحان تبلیغاتی از مدت‌ها قبل روی کلیه مفاهیمی که قرار است در تبلیغات بگنجانند از پیش تحقیق و تفحص بسیاری می‌کنند چراکه قرار است نتیجه زحمات آنان تاثیر مستقیمی بر تنظیمات فعلی بازار داشته باشد. همین پیش‌بینی‌ها و محاسبات خاص و هوشمندانه است که موجب می‌شود مشتریان به سمت محصولات ویژه جذب شوند.

در تبلیغات و برندینگ هیچ چیز جذاب‌تر از ضربه‌ای نیست که ناگهان توسط یک تبلیغ بر پیکر بازار وارد می‌شود و توجه همه مشتریان را به سوی خود جلب می‌کند. این اتفاق را می‌توان برای آن کمپانی یک موفقیت فوق‌العاده دانست.

۳ اصل مهم در انتخاب روش تبلیغ مؤثر در فروش

۱. هدفتان را مشخص کنید ۲. بدانید مخاطبِ هدف کیست ۳. بودجهٔ تبلیغات را همان اول تعیین کنید

روش های تبلیغات موثر می‌توانند راهی باشند برای اینکه شما را به موفقیت در تجارتتان برسانند. زمانی که یک محصول به درستی و با کیفیت بالا تولید می‌شود، با تبلیغات اصولی، در کوتاه‌ترین زمان به شهرت می‌رسد. ماندگاری نام تجاری شما در ذهن مخاطب، با تبلیغ درست و روش‌های خاص آن صورت می‌گیرد که اگر به آن‌ها توجه کافی شود، موفقیت شما در کارتان را تضمین می‌کند. بنابراین توجه به راه‌های تبلیغ و انتخاب بهترین روش برای آن، کاری است که باید آن را در کارتان جدی بگیرید و بخش مهنی از فعالیتتان را متوجه آن کنید.