ایجاد تمایز رقابتی کسب و کار

استراتژی تمایز رویکردی است که مشاغل با ارائه‌ی خدمات یا محصولاتی منحصربه‌فرد و متفاوت از آن‌چه رقبا در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، ایجاد می‌کنند. هدف اصلی اجرای استراتژی تمایز افزایش مزیت رقابتی است. یک تجارت با تجزیه‌و‌تحلیل نقاط قوت و ضعف، نیازهای مشتری و ارزش کلی آن‌ها، می‌تواند این کار را انجام دهد. 

وقتی شما مزیتی برای مشتریانتان ایجاد کنید که رقیبتان نتوانسته باشد برای مشتریانش فراهم کند، آن مزیت را مزیت رقابتی می‌گویند. این نوع مزیت‌ها نه تنها مشتری را به خرید از شما ترغیب می‌کند، بلکه نشان می‌دهد که در مقایسه با رقیبانتان شما برتر هستید.

بسیاری از مشاغل ترجیح می‌دهند با گذشت زمان بازسازی شوند و از استراتژی‌های مختلفی برای پیشبرد و متمایز بودن در بازار استفاده کنند. اگر می‌خواهید بدون ریسک بالا یا کاهش ارزشتان سود خود را افزایش دهید، باید استراتژی تمایز را به‌کار بگیرید.

مزایای استفاده از استراتژی تمایز

اگر به تازگی تصمیم به راه‌اندازی یک کسب و کار گرفته‌اید، باید نسبت به رقیبانی که از سال‌ها پیش در این زمینه فعالیت داشته‌اند مزیتی داشته باشید تا بتوانید با آنها رقابت کنید. همان طور که وقتی می‌خواهید برای اولین بار در یک مسابقه ورزشی شرکت کنید، نه تنها باید به اندازه رقیبان‌تان، بلکه باید بهتر از آن‌ها باشید تا برنده شوید. در غیر این صورت کسب و کارتان در بدو تأسیس، منحل خواهد شد.
مردم در حال حاضر از شرکت‌های موجود –که همان رقبای شما هستند- خرید می‌کنند. برای آنکه بتوانید مشتریان آن‌ها را از آنِ خود کنید و در کسب و کار نوپایتان موفق باشید، باید رفتار مصرف کنندگان را تغییر دهید و آن‌ها را به خرید محصولات خود ترغیب کنید.
از نظر محصولات ممکن است نتوانید نوآوری داشته باشید و باید همان محصولاتی را بفروشید که بقیه می‌فروشند یا همان خدماتی را ارائه دهید که بقیه ارائه می‌دهند؛ پس باید به فکر ایجاد مزیتی بیافتید که رقبای شما از ارائه آن عاجزند.
بنابراین برای جذب مشتریان به سمت خود و در دست گرفتن بازار، نیاز به یک مزیت رقابتی دارید؛ در غیر این صورت، مشتریان به سمت رقیبانتان جذب خواهند شد و درآمدتان کاهش می‌یابد.

چند استراتژی برای ایجاد مزیت رقابتی

سه استراتژی برای ایجاد مزیت رقابتی وجود دارد: مدیریت هزینه تمایز (متفاوت بودن) تمرکز (تمرکز هزینه و تمرکز تنوع)